Počet výsledků: 7

Otevřít filtraci

Gastrostomická sonda je speciální hadička, která je chirurgicky zavedena skrze břišní stěnu přímo do žaludku. Lékaři používají gastrostomickou sondu k umělé výživě u některých skupin pacientů, u nichž nelze snadno využít nazogastrickou sondu (například malé děti, dospělí pacienti s neurologickými onemocněními, neprůchodností jícnu apod.). Konkrétním příkladem gastrostomické sondy je tzv. PEG sonda. Viz také gastrostomie, sonda, nazogastrická sonda.

Nazogastrická sonda je speciální hadička, která se zavádí skrze nos až do žaludku. Lékaři mohou nazogastrickou sondu používat k umělé výživě, podávání léků nebo odsávání žaludečního obsahu (např. při otravě houbami apod.). Viz také gastr(o)-, sonda, gastrostomická sonda.

Výživová sonda je zdravotnický prostředek, který slouží k zajištění výživy pro pacienty, kteří nemohou přijímat potravu ústy, nejsou schopni bezpečně polykat nebo potřebují doplnit některé živiny. Výživová sonda může být umístěna dočasně (pro léčbu akutních stavů) nebo trvale (v případě chronického postižení). Lékaři používají celou řadu různých výživových sond. Výživové sondy jsou obvykle vyrobeny z polyuretanu nebo ze silikonu. Viz také výživa, sonda, nazogastrická sonda, gastrostomická sonda.

Sonda je obvykle dlouhý, štíhlý nástroj, jehož pomocí lékař může proniknout do obtížněji přístupné nebo hlouběji uložené části pacientova těla, jako jsou například některé tělní dutiny, ale i rány, parodontální choboty apod. Některé typy sond se používají k vyšetřování (například při preventivní prohlídce u praktického zubního lékaře), jiné k léčbě, popř. k umělé výživě (nazogastrická sonda, gastrostomická sonda). Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz sonda.

Ultrazvuková sonda je zařízení, které: vytváří ultrazvukové vlny, které se odrážejí od tělesných tkání a vytvářejí „ozvěnu“, zachycuje tyto odražené „zvuky“ a posílá je do počítače, který z nich vytvoří obraz zvaný sonogram. Ultrazvukové sondy se vyrábějí v různých tvarech a velikostech – podle toho, kterou část těla s nimi má lékař vyšetřovat. Sonda může klouzat po povrchu těla (např. ultrazvukové vyšetření prsou, ultrazvuk břicha) nebo být zavedena do přirozeného tělního otvoru (vaginální ultrazvuk, transrektální ultrazvuk). Viz také ultrazvukové vyšetření, sonda.

Parodontální sonda je nástroj, který běžně používají zubní lékaři a dentální hygienistky. Jedná se o dlouhou a tenkou tyčinku s tupým koncem, která se používá ke zhodnocení celkového stavu parodontu. Obrázek: U dásně zdravého zubu (vlevo) lze parodontální sondu zasunout jen do nepatrné hloubky. Čím je stav parodontu horší (směrem doprava), tím lze parodontální sondu zasunout hlouběji. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také parodont, sonda.

PEG sonda je speciální hadička, která je chirurgicky zavedena skrze břišní stěnu přímo do žaludku. PEG sonda se používá k umělé výživě u některých skupin pacientů, u nichž nelze snadno využít nazogastrickou sondu (například malé děti, dospělí pacienti s neurologickými onemocněními, neprůchodností jícnu apod.). Jedná se o gastrostomickou sondu, která je do žaludku zavedena metodou perkutánní endoskopické gastrostomie (PEG) (odtud i pochází název této sondy). Obrázek: PEG sonda – fotografie v místě zavedení skrze pacientovu břišní stěnu. (Zdroj: By Pflegewiki-User HoRaMi, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2309261) Viz také perkutánní endoskopická gastrostomie (PEG), sonda.

Zobrazeno 1 až 7 z 7

Počet výsledků